Skar?yski Wortal Turystyczny
  Zarejestruj się   | Strona Główna |     | Albumy |     | Forum |     | Artykuły |     | Poczta |              

           

Skar?yski Wortal Turystyczny: Forums

Skar?yski Wortal Turystyczny :: Zobacz temat - I Piknik Archeologiczny

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
I Piknik Archeologiczny
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Skar?yski Wortal Turystyczny Strona Główna -> K?cik anonima
Poprzedni temat :: Następny temat  

I Piknik Archeologiczny
?wietny pomys?, pomog? w realizacji
60%
 60%  [ 3 ]
Pomys? OK, ciekawe czy Wam sie uda
40%
 40%  [ 2 ]
Wole Dymarki, Krzemionki, Biskupin
0%
 0%  [ 0 ]
Mam inne zainteresowania...
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkich Głosów : 5

Autor Wiadomość
Master
Site Admin
Site Admin


Dołączył: Jan 25, 2006
Posty: 68

PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 9:45 am    Temat postu: I Piknik Archeologiczny Odpowiedz z cytatem

Podczas spotkania z s?siadami ze Starachowic w trakcie wyprawy "W?druj z nami - Rydno" powsta? pomys? na wspó?organizacj? przedsi?wzi?cia pod nazw? "I Piknik Archeologiczny - Rydno", który mia?by si? wst?pnie odby? 20.X.2006r. .

Po rozmowie z w?a?cicielem M?ynu (Nowy M?yn) powsta?a koncepcja ulokowania imprezy na terenie przyleg?ym do m?ynu.

Podczas "burzy mózgów" Very Happy nasune?o si? kilka pomys?ów:
- Rekonstrukcja cz??ci osady paleolitycznej/neolitycznej
- Renowacja i uruchomienie m?ynu

Czy kto? chcia?by w??czy? sie w ten projekt? (pomoc organizacyjna i fizyczna)
Mo?e macie jakie? pomys?y?
Czy jest szansa, ?e taki Piknik Archeologiczny mo?e si? uda? i sta? si? imprez? cykliczn??

Zapraszam do dyskusji
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
rzuku
Ja? W?drowniczek


Dołączył: Jan 30, 2006
Posty: 128

PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 10:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomysl godny.
Dzis rano Master wynalazl w necie jaks moja wypowiedz 3 lata wstecz gdzie marzylem o czyms takim.
Nie starczylo mi energi.
Teraz pomoge.

Mam nadzieje ze piknik moze sie odbyc bez probelmow dla rezerwatu archeologicznego. Rydno jest znane na swiecie a nie znaja go ludzie w Skarzysku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
rzuku
Ja? W?drowniczek


Dołączył: Jan 30, 2006
Posty: 128

PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 10:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rok temu w Mostkach odbyla sie impreza taneczna w plenerze ktora swietnie pasowalaby do pikniku:



Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
shoshon
Spacerowicz


Dołączył: Feb 03, 2006
Posty: 16

PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 1:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomysl jak pomysl ...ma plusy ma minusy ...

ale sami to hmmm .... no nie wiele mo?ecie ...

pierwsze co sie nasuwa to pomoc jakis instytucji ... wkoncu ka?da ?wiruje ?e stawia na turystyke, sport, rekreacje, sciezki rowerowe Very Happy

wiec:
a) gmina skarzysko koscilene - bo na jej terenie to jest w wiekszosci
b) powiat skarzyski jego teren - polecam dzia? promocji i czegos tam w starostwie - z nimi mo?na "fszystko" Wink
c) DK Mostki - Krzysiek ma chyba duzo kontaktow wiec pewnie w czyms moze pomoc ... chocby doswiadczniem ...to juz cos ...

a co do mnie to zawwsze mozecie liczyc na konstruktywna krytyke z odrobina absurdu Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
nski
Szlakowiec


Dołączył: Feb 27, 2006
Posty: 54

PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 1:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak ju? kiedy? Shoshonowi powiedzia?em: Je?li co? mu si? spodoba i nie b?dzie marudzi? to ja id? do spowiedzi. Very Happy Bo to b?dzie nieomylny znak zbli?aj?cego si? ko?ca ?wiata. A jak si? Shoshonie wychodzi na rozmowach z instytucjami powiniene? najlepiej wiedzie? po tym jakie zainteresowanie wzbudzi?a we w?adzach Kierza Nied?wiedziego wystawa fotograficzna.
Pomoc? ch?tnie s?u??. I obiecuje marudzi? dopiero jak dostan? odcisków od pracy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
rogoz
Dreptak


Dołączył: Jul 03, 2006
Posty: 33

PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 2:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odno?nie instytucji to polecam Starostwo Starachowickie - Wydzia? Kultury i Promocji (o ile si? nie myl?), tel do Wydzia?u: 41-2760942
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
shoshon
Spacerowicz


Dołączył: Feb 03, 2006
Posty: 16

PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 2:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nski napisał:
Jak ju? kiedy? Shoshonowi powiedzia?em: Je?li co? mu si? spodoba i nie b?dzie marudzi? to ja id? do spowiedzi. Very Happy Bo to b?dzie nieomylny znak zbli?aj?cego si? ko?ca ?wiata. A jak si? Shoshonie wychodzi na rozmowach z instytucjami powiniene? najlepiej wiedzie? po tym jakie zainteresowanie wzbudzi?a we w?adzach Kierza Nied?wiedziego wystawa fotograficzna.
Pomoc? ch?tnie s?u??. I obiecuje marudzi? dopiero jak dostan? odcisków od pracy.


W?adze Kierza nie maj? wydzia?u "Proomocji i czego? tam ..." i na "PR" te? sie nie znaja, co innego jest w miescie powiatowym, pelna kultura Wink

Przy wiekszych rzeczach bez jakiegos wsparcia to mozna sobie temat na forum zalozyc Razz

Przyk?ad? kalendarz 12 kartkowy ... koszty sa tak duze ze bez wsparcia z zewnatrz nie da rady ...

a co do twojej spowiedzi .... to dozynki mi sie podobaly Smile





( ?arcik - odetchnij z ulga Smile )

zreszta to co ja pisze to i tak nie ma sensu ... o problemach z tym projektem zwiazancych to sami wiecie gdzie beda najwieksze problemy ...

ale pomysl ambitny ... - nie ?artuje ...
i malo czasu ...20 pazdziernik/wrzesien o ile pamietam ...

a w sumie to jak zwykle nie jestem w temacie ....ale gadaliscie cos z tym muzeum w starachowicach?? no w sku tez jest muzeum .... no i dyr A. Bunko ...

hehe w sumie to kapele moge wam zalatwic Smile LIQUID SANITY Smile
Czesc artystyczna Smile moze to nie jest pogan metal ... ale zawsze cos fajnego...
a no i troche skromnosci ... ten no ....dymarki nie w rok zbudowano Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
rzuku
Ja? W?drowniczek


Dołączył: Jan 30, 2006
Posty: 128

PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 7:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomys?y na „Piknik Archeologiczny RYDNO - 20 pa?dziernik 2006”

Has?o pikniku ”W paleolicie to by?o ?ycie!”

Piknik mia?by form? warsztatów do których mo?e si? w??czy? ka?dy z odwiedzaj?cych.
Piknik prowadzony by?by przez naukowców – dbaliby oni o wierno?? odtwarzanych codziennych prac.
Program pikniku zak?ada:
1.Budowa chaty z Rydna przy pomocy mo?liwych do uzyskania ówcze?nie narz?dzi i materia?ów;
2.Wytwarzanie KRWICY;
3.Wytwarzanie narz?dzi krzemiennych i ich oprawianie ;
4.Tropienie zwierz?t po tropach i g?osach;
5.Rozpoznawanie zió? i ich w?a?ciwo?ci, zwi?zane z nimi zabobony;
6.?owienie ryb;
7.Nauka korzystania z ?uku;
8.Narada plemienna - co? w rodzaju inscenizacji ;
9.Przedstawienie;
10.Malowid?a na kamieniach – wzorowane stylizacyjnie na tych z Mniowa;
11.Lepienie naczy? glinianych - suszonych;
12.Palenie i pilnowanie ognia - czczenie go i wo?anie o deszcz;
13.Gotowanie potraw- placki, mi?so itp.;

Ca?o?? terenu oznaczona by?aby wraz z map? poruszania si? po terenie i wyznaczonymi godzinami gdzie co by si? odbywa?o. Wszystkie powy?sze toczy?yby si? równolegle.
Ka?dy otrzyma?by z takiej wizyty na pikniku wydrukowany opis RYDNA i jego znaczenia dla historii ludzko?ci.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Master
Site Admin
Site Admin


Dołączył: Jan 25, 2006
Posty: 68

PostWysłany: Pią Wrz 01, 2006 6:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poni?ej szkic rekonstrukcji chaty z Rydna.

Je?li kto? ma jakie? inne prosz? o zamieszczanie

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
qwerty
Dreptak


Dołączył: Jan 31, 2006
Posty: 45

PostWysłany: Pią Wrz 01, 2006 9:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem




i cala stronka http://www.mamuciadolina.pl/osada.html
_________________
TrustNo1 !!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
qwerty
Dreptak


Dołączył: Jan 31, 2006
Posty: 45

PostWysłany: Pią Wrz 01, 2006 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem


_________________
TrustNo1 !!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rzuku
Ja? W?drowniczek


Dołączył: Jan 30, 2006
Posty: 128

PostWysłany: Nie Wrz 10, 2006 2:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rydno jest wielkie i nieprzebadane.
Kazdy spacer i mozna spotkach artefakty. Ich ogromna ilosc lezaca pod stopami zaskakuje. W rozmowie z jednym z historykow uslyszalem ze na przebadanie tego miejsca trzeba lat i kolejnych na analize znalezisk.
Piknik moze byc pierwszym krokiem do podjecia dzialan w celu dokladnej analizy tego miejsca.
Pierwotni mieszkancy Rydna zajmowali sie obrobka krzemienia sprowadzanego z okolic Oronska - Wierzbicy. Taki tez krzemien dowieziemy z Masterem w najblizszym czasie aby byl do wykorzystania podczas pikniku.
Rydno wytwarzalo krwice. Robiono to z tluszczu zwierzecego i hematytu wystepujacego w "gniazdach" na obszarze doliny rzeki.
Gniazda sa bardzo dobre widoczne na dzisiejszej piaskowni:
http://i78.photobucket.com/albums/j105/rzuku/miejsca/piaskownia_pijanowskiego.jpg
Czerwony kolor hematytu moze symbolizowal zycie, moze wladze a moze jeszcze cos innego.
Hematyt mamy na miejscu. Maly eksperyment wykonamy z polaczeniem hematytu z tluszczem zwierzecym - kostka smalcu Smile
Takie doswaidczenie pozwoli przygotowac sie lepiej do pikniku.

Co do szalasow/ziemianek to ja chce sprobowac je wybudowac. Poszukuje jeszcze 1 osoby do pomocy.
Ktos tego roku na wiosne juz probowal cos takiego obok stanowisk archeo Rydna dokonac:
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
MichalS
Newbie
Newbie


Dołączył: Sep 25, 2006
Posty: 4

PostWysłany: Sro Wrz 27, 2006 4:46 pm    Temat postu: Piknik Archeologiczny Odpowiedz z cytatem

Jako tzw. "pomys?odawca i g?ówny organizator" Pikniku chcia?bym wtr?ci? swoje 3 grosze.

Na pocz?tek "w kwestii formalnej" - b?dzie to ju? II Piknik Archeologiczny - I-y odby? si? 25.10.2005 przy okazji XIV Rajdu Parasolowego (podobnie b?dzie w tym roku - tyle, ?e Rajd ju? XV) organizowanego przez Oddzia? Mi?dzyszkolny PTTK w Starachowicach na terenie Ekomuzeum w Starachowicach. By?o: ognisko, kiermasz wydawnictw turystyczno-krajoznawczych, prelekcje i prezentacje na temat historii regionu (m. in. piknik archeologiczny: rezerwat „Rydno” - ?ycie w paleolicie (krzemie? i hematyt), staro?ytne hutnictwo ?wi?tokrzyskie – pokaz wytopu ?elaza w dymarce), konkurs na „Najbardziej Oryginalny Parasol”, konkurs wiedzy o regionie. Mo?na by?o uciapa? si? "krwic?", pobawi? krzemieniami, postrzela? z ?uku. Z uwagi na du?e zainteresowanie (300 uczestników - g?ównie grupy ze szkó? ale nie tylko, media - lokalne gazety, radio i TV, przedstawiciele w?adz samorz?dowych) postanowili?my imprez? powtórzy? (mo?e uda si? zrobi? z niej cykliczn??) i przenie?? na teren rezerwatu.

Pewne jest w tej chwili, ?e II Piknik Archeologiczny odb?dzie si? 20.10.2006 jako meta XV Rajdu Parasolowego. Organizator: Oddzia? Mi?dzyszkolny PTTK w Starachowicach, wspó?organizatorzy (na razie): Ko?o Przewodników ?wi?tokrzyskich przy Oddziale Mi?dzyszkolnym w Starachowicach, Gimnazjum nr 1 w Starachowicach i Starostwo Powiatowe w Starachowicach. Organizacj? Rajdu zajmuje si? Krzysztof Kasprzyk (na forum Szkotkot), met? i Piknikiem ja - Micha? Surma.

Mniej pewne jest na razie gdzie Piknik si? odb?dzie. Wed?ug pierwszej koncepcji mia?o to by? Gospodarstwo Agroturystyczne "Stary M?yn" (dodatkowa atrakcja - koniki). Na spotkaniu z s?siadami ze Skar?yska w trakcie akcji wakacyjnej "W?druj z nami" pad? pomys? zorganizowania imprezy w Nowym M?ynie. Zdecyduje atrakcyjno?? (ja jestem nadal za Starym M?ynem) oraz niestety finanse. Poza tym my?l?, ?e musimy zachowa? "bezpieczn?" odleg?o?? od stanowisk archeologicznych, coby po naszej wizycie by?o tam jeszcze czego szuka?.

Co do programu:
- Na pewno b?dzie ognisko, ale kie?baski itp. nale?y przynie?? w?asne.
- Zrobimy kiermasz wydawnictw turystyczno-krajoznawczych (jak macie co? ciekawego i niepotrzebnego to przynie?cie).
- Co do Pikniku: na pewno b?dzie cz??? "prelekcyjna" (b?d? mówi? ja, ch?tnie skorzysta?bym z pomocy, wiem, ?e w Skar?ysku s? ludzie, którzy znaj? temat), b?dziemy si? malowa? "krwic?", przyda si? si? te? "czekolada" (Rzuku i Master - z góry dzi?kuj? za dowóz), wezm? te? swój "kamie? piorunowy", który niektórzy z Was mogli ogl?da? w Starym M?ynie na "W?druj z nami" i za?atwi? par? narz?dzi z krzemienia pasiastego i innych (dla porównania). Je?li macie co? ciekawego - zw?aszcza z czekolady to ch?tnie po?ycz? na czas imprezy. B?dzie te? strzelanie z ?uku. Oczywi?cie to wszystko przy pomocy i pod okiem fachowców-archeologów. Pozosta?e Wasze pomys?y ch?tnie wykorzystamy, ale b?dzie potrzebna pomoc przy realizacji. Je?li chodzi o budow? chaty-ziemianki - pomys? przedni. Na razie najlepsz? rekonstrukcj? (model) widzia?em w Muzeum Archeologicznym w Warszawie (w?a?ciwie jest to pierwszy eksponat na wystawie, zaraz przy wej?ciu), niestety nie posiadam fotki (kiedy próbowa?em zrobi?, w??czy? si? alarm, obok jest te? rekonstrukcja 1:1 pracowni krzemieniarskiej z krzemieniem czekoladowym), ale my?l?, ?e tu móg?by pomóc Pan Jacek Tomaszewski z PMA. Podoba mi si? "impreza taneczna z Mostek", nie wiem tylko czy nie za ma?o na to czasu, a ju? na pewno zabraknie funduszy...
- Pewne jest, mimo gwarantowanej pogody (tzn. zespo?u zjawisk atmosferycznych, takich jak np.: burza z gradobiciem), ?e odb?dzie si? Konkurs na "Najbardziej Oryginalny Parasol". Tutaj ju? liczymy na pomys?owo?? uczestników - jeszcze nigdy si? nie zawiedli?my, wr?cz przeciwnie.
- Konkurs wiedzy o regionie te? b?dzie na pewno, poprowadzi K. Kasprzyk. Mamy ju? troch? nagród, przede wszystkim wydawnictw, fundacji g?ównie naszego Starostwa, naszego Oddzia?u PTTK i cz??ciowo z mojej biblioteczki.
- B?dzie te? pami?tkowa piecz?? i znaczki - tzw. buttony.

Co do spraw mniej przyjemnych, tzn. finanse:
W tej chwili dysponujemy 1000,00 z? (s?ownie jeden tysi?c 00/100) - dotacja Starostwa Powiatowego w Starachowicach. Potrzebujemy jeszcze przynajmniej drugie tyle, zw?aszcza na archeologów
Sugestia: nie da?oby si? tego za?atwi? np.: w Starostwie w Skar?ysku?

Co Wy na to?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Master
Site Admin
Site Admin


Dołączył: Jan 25, 2006
Posty: 68

PostWysłany: Nie Paź 01, 2006 7:18 am    Temat postu: Re: Piknik Archeologiczny Odpowiedz z cytatem

MichalS napisał:
przyda si? si? te? "czekolada" (Rzuku i Master - z góry dzi?kuj? za dowóz)


Czekolada w dniu wczorajszym jak za czasów paleolitycznych (noo transport troche inny Smile ) przetransportowana zosta?a z Wierzbicy na Rydno.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
MichalS
Newbie
Newbie


Dołączył: Sep 25, 2006
Posty: 4

PostWysłany: Pon Paź 02, 2006 11:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi?ki!
A co z lokalizacj?? Musz? ju? wiedzie?! Najwy?szy czas drukowa? i rozsy?a? ulotki, zaproszenia itp.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Skar?yski Wortal Turystyczny Strona Główna -> K?cik anonima Wszystkie czasy w strefie
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Emerald Theme by Lorkan Themes

Theme Design© 2004(c) by: Lorkan Themes

Wszystkie znaki © nale?a do ich prawowitych w?ascicieli
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL.
PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Powered by TURBO NUKE PL

Tworzenie strony: 0.08 sekund


TOP SWIETOKRZYSKIE !